We are Proudly South African
Home / All Highlights / Naledi Theatre Awards 2018: The Nominations

Naledi Theatre Awards 2018: The Nominations

Nominations for the 14th Annual Naledi Theatre Awards!

The 2017-year was a very busy one for theatre, with an extraordinary amount new talent, works and sheer entertainment on display. Here are the Nominations for theatre productions staged in 2017:

 

Best Theatre Set Design

Conor Murphy – West Side Story

Paul Wills – King Kong

Nadine MInnaar and Louis Minnaar – Calling Me Home

Nadine MInnaar and Louis Minnaar – The Mystery of Irma Vep

Fred Abrahamse – Hamlet

 

Best Costume Design

Birrie le Roux – King Kong

Birrie le Roux – West Side Story

Marcel Meyer – Hamlet

Sasha Ehlers – Moliere’s Tartuffe

Pierre du Plessis – The Mystery of Irma Vep

 

Best Lighting Design

Mandla Mtshali – When Swallows Cry

Joshua Cutts – West Side Story

Tim Mitchell – King Kong

Darron Araujo and Guy de Lancey – Dead Yellow Sands

Wilhelm Disbergen – Tamasha on Hope Street

 

Best Sound Design or Sound Scape

Gladman Balintulo – Sarafina

Mark Malherbe – King Kong

Mark Malherbe – West Side Story

Wessel Odendaal – The Mystery of Irma Vep

Steve Clarke – The Old Man and the Sea

 

Best Production for Children: Aged up to 12

Cloud Catcher

Cradle under the Shade

Rat Race

Seussical’s Christmas Carol

Taking Flight

The Lion, The Witch and the Wardrobe

 

Best Production for Young Audiences: Aged 13 – 17

A Short Cut to a Short Life

Hamlet

Onderwêreld

Plastocracy

 

Best Performance in a Production for Young Audiences: Aged 13 – 17

Chr4istopher van der Westhuizen – Onderwêreld

Jacques de Silva – Taking Flight

Kgaogelo Monana – A Short Cut to a Short Life

Nieke Lombard – Cloud Catcher

Tebogo Machaba – Taking Flight

Yamikani Mahaka-Phiri – Beneath African Skies

 

Best Newcomer / Breakthrough

Noxolo Dlamini – Sarafina

Ian Roelofs – Karel se Oupa

Phillip Schnetler – Priscilla, Queen of the Desert

Kanyi Nokwe – Pinocchio: The Ultimate Pantomime Adventure

Isabella Jane – Evita

 

Best Original Choreogtraphy for a Play, Musical or Revue

Louisa Talbot – West Side Story

Gregory Maqoma and Richard Lothian – King Kong

Nompumelelo Gumede – Sarafina

Weslee Lauder – Rock of Ages

Bafikile Sidibe – Sophiatown

 

Best Original Score / Arrangement / Musical Adaptation

Mbongeni Ngema – Sarafina

Todd Matshikiza and Charl-Johan Lingenfelder – King Kong

Matthew MacFarlane – Tamasha on Hope Street

Alice Gillham – Calling Me Home

Sabelo Mavuso – Itsoseng

 

Best Musical Director

Eddie Mathiba – Sarafina

Charl-Johan Lingenfelder – West Side Story

Louis Zurnamer – Evita

Charl-Johan Lingenfelder and Sipumzo Trueman Lucwaba – King Kong

Bryan Schimmel – Priscilla, Queen of the Desert

 

Best Ensemble

The Play that Goes Wrong

Vir Ander

The System

Moliere’s Tartuffe

Hamlet

 

Best Supporting Actress in a Play

Khutjo Green – Moliere’s Tartuffe

Esmaralda Bihl – Karel se Oupa

Sive Gubangxa – The Play That Goes Wrong

Camilla Waldman – Moliere’s Tartuffe

Taryn Bennett – The Old Man and the Sea

 

Best Supporting Actor in a Play

Mncedisi Shabangu – The Inconvenience of Wings

Roberto Pombo – The Play that Goes Wrong

Katlego Letsholonyana – Itsoseng

Afzal Kahn – Tamasha on Hope Street

John Lata – The Suitcase

 

Best Director of a Play

Lesedi Job – When Swallows Cry

Sylvaine Strike – Moliere’s Tartuffe

Lara Foot – The Inconvenience of Wings

Lara Bye – Die Reuk van Appels

Andre Odendaal – Karel se Oupa

 

Best Director of a Musical / Revue

Matthew Wild – West Side Story

Jonathan Munby and Mdu Kweyama – King Kong

Mbongeni Ngema – Sarafina

Elizma Badenhorst – Rock Of Ages

 

Best Supporting / Featured Performance in a Musical / Revue: Female

Valephi Mnisi – Sarafina

Bianca le Grange – West Side Story

Lerato Mvelase – King Kong

Ntambo Rapatla – King Kong

Chantal Herman – Priscilla, Queen of the Desert

Isabella Jane – Evita

 

Best Supporting / Featured Performance in a Musical / Revue: Male

Dumisani Mtshali – Sarafina

Sanda Shandu – King Kong

Schoeman Smit – Rock of Ages

Mark Tatham – Pinocchio: The Ultimate Pantomime Adventure

Grant Towers – Pinocchio: The Ultimate Pantomime Adventure

 

Best Lead Performance in a Musical / Revue: Female

Noxolo Dlamini – Sarafina

Lynelle Kenned – West Side Story

Nondumiso Tembe – King Kong

Emma Kingston – Evita

Claire Taylor – Rock of Ages

 

Best Lead Performance in a Musical / Revue: Male

Andile Gumbi – King Kong

David Dennis – Priscilla, Queen of the Desert

Jonathan Roxmouth – Evita

Sne Dladla – King Kong

Phillip Schnetler – Priscilla, Queen of the Desert

 

Best Performance in a Play: Female

Ameera Patel – Tamasha on Hope Street

Jennifer Steyn – The Inconvenience of Wings

Carly Graeme – Betrayal

Chi Mhende – Chasing Chairs

Masasa Lindiwe Mbangeni – The Suitcase

Vanessa Cooke – Moliere’s Tartuffe

 

Best Performance in a Play: Male

Andrew Buckland – The Inconvenience of Wings

Graham Hopkins – Freud’s Last Session

Mpho Osei-Tutu – When Swallows Cry

Craig Morris – Moliere’s Tartuffe

Lindani Nkosi – Tamasha on Hope Street

Warren Masemola – When Swallows Cry

Christiaan Schoombie – When Swallows Cry

 

Best Performance in a Solo Production

Lebohang Toko – The Man Jesus

Graham Weir – Dead Yellow Sands

Gideon Lombard – Die Reuk van Appels

Sello Maake kaNcube – The House of Truth

Jemma Kahn – In Bocca al Lupo

 

Best New South African Script

When Swallows Cry – Mike van Graan

The Inconvenience of Wings – Lara Foot

Tamasha on Hope Street – Rajsh Gopie

Die Reuk van Appels – Johann Smith

Karel se Oupa – Retief Scholtz

 

Best Production of a Play

When Swallows Cry

The Inconvenience of Wings

Tamasha on Hope Street

Die Reuk van Appels

Moliere’s Tartuffe

The Suitcase

 

Best Production of a Musical

King Kong

West Side Story

Evita

Priscilla, Queen of the Desert

Sarafina

#

Comments are closed.

Scroll To Top